Anteny DVB-T – jak je wybrać?

0
1037

Telewizja klasyczna, analogowa, kojarząca się ze starymi telewizorami kineskopowymi i siatkowymi antenami, odchodzi do lamusa! Właściwie od paru lat wiele osób korzysta z dużo bardziej zaawansowanej technicznie naziemnej telewizji cyfrowej. Co ją wyróżnia? W porównaniu do telewizji analogowej przede wszystkim zachwyca ilość kanałów. Nagle zupełnie za darmo otrzymujemy 29 kanałów, w tym parę w jakości Full HD (wszystko zależy od tego, czy nasz telewizor obsługuje taką rozdzielczość). Sama oferta kanałów robi tutaj różnicę. Jednak odbiór naziemnej telewizji cyfrowej wymaga często dodatkowego wyposażenia – w tym anteny, która musi zostać odpowiednio dobrana w zależności od odległości od nadajnika sygnału telewizyjnego. Jak więc wybrać anteny dvb-t do odbioru naizemnej telewizji cyfrowej?

Jakie są rodzaje anten do naziemnej telewizji cyfrowej?

Anteny dvb-t to naprawdę sporej wielkości gama produktów. Urządzenia te różnią się zwykle kształtem i po prostu zastosowaniem. Należy pamiętać, że podstawowym kryterium doboru anteny zawsze jest odległość od nadajnika. Wszystko po to, żeby niezależenie od miejsca zamieszkania odbierać jak najwięcej kanałów. Najbardziej podstawowym rodzajem anten jest ich pokojowy typ. Co więcej, możliwe że takiego typu urządzenie już mamy w domu! Bowiem stara, siatkowa antena na szafie u babci może śmiało sprawdzić się w mieście, gdzie na pewno nadajnik znajduje się blisko naszego mieszkania czy domu. Możliwe, że będzie ewentualna zmiana okablowania. Następnym typem są anteny panelowe zewnętrzne – bardzo podobne do anten pokojowych. Główną różnicą jest to, że są odporne na wilgoć i opady atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej anteny to najtańsze urządzenia w tej klasie. Dlatego warto sprawdzać, ile mamy kilometrów do nadajnika. To oszczędzi nam na czasie spędzonym w sklepie elektronicznym.

Anteny dookólne i kierunkowe

Istnieją urządzenia, które są przystosowane do odbioru sygnału nawet z bardzo dużych odległości. Anteny dookólne to anteny aktywne – odbierają na całej swej średnicy sygnałi przekazują go do tunera. Jeśli nasz dom znajduje się do 35 km od nadajnika będzie to idealne rozwiązanie. Jesteśmy w stanie odbierać wszystkie multipleksy tylko dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi sygnału. Anteny kierunkowe to już typ, który trzeba nakierować dokładnie w kierunku nadajnika. Dzięki temu otrzymujemy sygnał wręcz nieskazitelny – bez szumów – nawet do 100 km od nadajnika. To jest świetny wynik, lecz trzeba zapłacić sporą kwotę za takie cudeńko. Na szczęście w Polsce bardzo mało jest obszarów, które wymagają użycia anteny kierunkowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here