Każdy z nas od czasu do czasu styka się z terminem „adres IP”. Zazwyczaj pojawia się ono w stwierdzeniach, że „coś zostało wystałe z innego IP”, czy też ktoś został „namierzony po swoim IP”. Okazuje się jednak, że niewiele osób wie tak dokładnie, czym jest IP i gdzie może sprawdzić jego numer.

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-sprawdzic-swoje-ip/

Co to jest IP?

IP to po prostu swojego rodzaju identyfikator, który używany jest do przekazywania informacji między serwerami. Po wpisaniu w wyszukiwarkę zapytania wędruje ono do określonego serwera. Skąd wiadomo, do którego powinno trafić? Właśnie dzięki IP! Podobnie się dzieje z informacją zwrotną, którą otrzymujemy w odpowiedzi na nasze zapytanie. Adres IP działa więc w pewnym sensie analogicznie do poczty. Aby umożliwić wymianę informacji między podmiotami, każdy z nich musi mieć swój indywidualny adres., musi być adresat i odbiorca.  

Protokoły IP

Adres IP ma postać ciagu znaków. Jako że stale przybywa nowych użytkowników internetu, a każdy użytkownik musi mieć swój unikalny adres IP,  zmienia się również nieco sposób jego generacji. Mówimy wówczas o nowych protokołach. Być może spotkałeś się z  określeniem IPv4 lub IPv5, oznaczają one nic innego jak właśnie rodzaj protokołu. 

Gdzie sprawdzić IP

Najprostszym sposobem na sprawdzenie swojego IP, jest wejście w odpowiednie ustawienia naszego systemu. W przypadku Windowsa powinniśmy wejść w menu „Start”, a następnie przejść do „Uruchom”. W oknie, które się pojawi wpisujemy frazę „CDM”, a następnie w wierszu poleceń słowo „IPConfig”. Wówczas wyświetli się nam nasz adres IP. Jeśli mamy kilka kart sieciowych, tych adresów będzie więcej. 

Istnieje tez szybsza i prostsza metoda na sprawdzenie IP. Możemy skorzystać ze specjalnej strony. Wpiszmy w wyszukiwarkę „moje IP”, a wyskoczą nam strony, które bezpłatnie podadzą nam, jaki jest nasz adres IP.

Czy muszę zabezpieczać moje IP

Wiele osób zastanawia się, czy adres IP to poufna informacja i czy udostępnienie go komuś może się wiązać z przykrymi konsekwencjami, na przykład w postaci ataku hakerskiego. Otóż nie, adres IP może jedynie wskazać naszą orientacyjna lokalizację, a nie nasz dokładny adres zamieszkania czy pracy. 

Przeczytaj też: http://www.check-it.pl/sprawdz-jak-przedluzyc-waznosc-konta-jesli-masz-telefon-na-karte/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here