Każda firma, która liczy na sukces, musi być dobrze zarządzana. To od zarządzania bowiem zależy to, czy wszystkie aspekty działalności firmowej będą działać prawidłowo. Dlatego też wiele firm, które miało olbrzymi potencjał, upadło ze względu na ciągłe przerwy w produkcji, nawarstwiające się problemy z realizacją zamówień i trudności ze znalezieniem odpowiedniej kadry pracowników. W firmach produkcyjnych, kluczowe jest znalezienie odpowiedniego systemu zarządzania produkcją. Metod na to jest wiele, jednakże od wielu lat dużą popularnością cieszy się Lean Manufacturing.
Czym jest Lean Manufacturing?
Nazwa tej filozofii produkcji pochodzi oczywiście z angielskiego i wiele mówi jeżeli ktoś wie, co oznacza jej pierwszy człon. W języku angielskim bowiem „lean” to „szczupły”. Jak zatem można się domyślić, zasady Lean Manufacturing obejmują wszystkie działania, które oszczędzają posiadane przez firmy zasoby. Do zasobów tych należy zaliczyć nie tylko same materiały, ale także czas. W produkcji bowiem niezbędne jest staranne rozplanowanie w czasie wszystkich etapów. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której etapy procesu produkcyjnego zaczynają się pokrywać. Konflikt taki praktycznie zawsze tworzy opóźnienia lub inne komplikacje, które mogą zająć dużo czasu do rozwiązania.
Zasady Lean Manufacturing obejmują zatem unikanie niepotrzebnych przerw w produkcji poprzez jej dokładnie rozplanowanie w czasie. Zawsze dąży się także do przyspieszenia ogólnego czasu realizacji. Istotne jest również obniżenie kosztów, z jakimi związana jest produkcja. Jej tradycyjne wykonywanie zazwyczaj obarczone jest pewnymi błędami. Wprowadzając filozofię Lean Manufacturing do firmy zawsze najpierw usuwa się wszystkie czynności, które niepotrzebnie wydłużają produkcję. Ważne jest też pełne wykorzystanie wszystkich posiadanych zasobów. Na przykład, wiele maszyn w halach produkcyjnych nie jest wykorzystywanych do pełni swoich możliwości. Jest to powód dla którego produkcja przebiega mniej wydajnie.
Wśród podstawowych założeń Lean Manufacturing jest także odpowiednie zarządzanie łańcuchem dostaw. Jest to bowiem kluczowy sposób na to, aby uniknąć zbyt dużego natłoku zleceń, co mogłoby całkowicie zaburzyć proces produkcji i niepotrzebnie go zablokować. To z kolei niosłoby za sobą całkiem duże straty finansowe. Oprócz tego w Lean Manufacturing dużą rolę grają pracownicy. Firma powinna inwestować w ich rozwój, dzięki czemu inwestuje w swój rozwój. Dlatego też zachęca się do szkoleń i poszerzania kwalifikacji, co pozwala wykorzystać potencjał pracowników w stu procentach.
Coraz więcej firm polskich decyduje się wprowadzić zasady Lean Manufacturing do swojej działalności. Praktycznie wszystkie z nich zanotowały znaczny wzrost wydajności produkcji, co bardzo szybko doprowadziło do wzrostu w zyskach. Dlatego też każda firma produkcyjna na pewno powinna rozważyć swój proces produkcji i zastanowić się, czy zmiany nie są konieczne. Lean Manufacturing może się okazać sposobem na to, aby osiągnąć prawdziwy sukces.