Monitoring wizyjny jest niezbędny w wielu miejscach. Pozwala na nadzorowanie danego miejsca i zabezpiecza je przed niepożądanymi działaniami ze strony osób trzecich, takimi jak wandalizm czy włamania. W razie takiego zdarzenia może dostarczyć z kolei cennych dowodów, które pomagają w ujęciu i ukaraniu sprawcy. Za pomocą jakich urządzeń się odbywa?

Kamera IP – do budowy całego systemu

W wielu przypadkach jedna kamera na budynku to za mało. Jeśli pragniemy zamontować całych ich szereg, znacznie lepszym wyborem od klasycznych kamer będą kamery IP. Są to urządzenia, które działają w oparciu o protokół IP, pozwalający na utworzenie całej sieci monitorującej i zdalną komunikację pojedynczych urządzeń z serwerem oraz jednostką zarządzającą.

IP kamery mogą zostać rozmieszczone wokół całego budynku i stworzyć pełen system monitoringu w oparciu o jednostkę centralną podłączoną do komputera, który nimi zarządza. Dzięki temu są w stanie równolegle dostarczać informacji o wszystkich zakątkach, które są dla nas interesujące. Co więcej, kamery IP mogą występować w wielu różnych wersjach, które sprawdzą się w różnorodnych okolicznościach.

Kamery kompaktowe

Jednymi z najchętniej wykorzystywanych są kamery kompaktowe, w przypadku których dobiera się odpowiednie obudowy i obiektywy do danego modelu korpusu. W efekcie powstaje kamera o takich parametrach, jakie są niezbędne do obserwacji wskazanego terenu. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami podczas nagrywania, również w nocy. Dzięki temu sprawdzą się jako kamery ochronne zwłaszcza w trudnych okresach.

Kamery kompaktowe są przy tym bardzo odporne na działanie warunków zewnętrznych. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na mróz, słońce czy deszcz, co sprawia, że z łatwością mogą być stosowane na terenach zewnętrznych. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich kolejną zaletą jest dobre nagrywanie w nocy, co sprawia, że nadają się do monitoringu całodobowego.

Kamery kopułkowe

Drugim niezwykle często wybieranym modelem są kamery kopułkowe, które mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich niewątpliwą zaletą jest to, iż proponowane są jako gotowe urządzenia, które zawierają wszystkie niezbędne elementy.

Kamery kopułkowe mogą też z łatwością zostać umieszczone poza zasięgiem wzroku osób znajdujących się w pomieszczeniu, co zwiększa ich funkcjonalność. W niektórych z nich wykorzystywane są również czujniki ruchu oraz możliwość zdalnego sterowania. Dzięki temu świetnie sprawdzają się do obserwacji wybranego wycinka przestrzeni w danym momencie, a także większego obszaru, gdy nie jest konieczne sterowanie i przesuwanie nimi.

Kamery cube – do obserwacji przestrzeni wewnętrznej

Trzecim wybranym przez nas modelem kamer IP są cube – kamery o wyjątkowo małych rozmiarach i dobrych parametrach. Są przeznaczone do stosowania we wnętrzach. Mogą sprawdzić się szczególnie wówczas, gdy w naszym domu często pojawia się i samotnie zostaje osoba dla nas pracująca, jak na przykład niania czy gosposia. Oferują przy tym nagrywanie obrazu nawet w całkowitej ciemności, co jeszcze bardziej zwiększa ich funkcjonalność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here