Smartfony należą do urządzeń, bez których codzienne funkcjonowanie nie jest już praktycznie możliwe. Dzięki nim możemy pracować, kontaktować się z rodziną i znajomymi, czy czerpać przyjemność z rozrywki. Jednak w pewnym momencie dnia – szczególnie jeżeli intensywnie korzystamy z urządzenia, przychodzi czas, kiedy trzeba je naładować. Warto dowiedzieć się, jakie rozwiązania będą najskuteczniejsze.Na czym polega ładowanie indukcyjne?

Ładowarki indukcyjne cechują się prostotą użytkowania, a także mobilnością. Inne nazwy tych akcesoriów, to na przykład ładowarka bezprzewodowa. Odnosi się to do bezprzewodowego przesyłania energii. W jaki sposób działają ładowarki indukcyjne?

Urządzenia z tej grupy akcesoriów wykorzystują indukcję elektromagnetyczną do dostarczania energii elektrycznej do urządzeń przenośnych. Warto zauważyć, że tę technologię wykorzystuje się również w przypadku rozmaitych pojazdów, elektronarzędzi, czy urządzeń medycznych.

Ładowanie indukcyjne od strony naukowej

Ładowarki indukcyjne mają taką nazwę, a nie inną z tego powodu, że przenoszą energię poprzez sprzężenie indukcyjne. W pierwszej kolejności prąd przepływa przez cewkę indukcyjną w stacji ładującej lub specjalnej podstawce. Ładunek elektryczny się porusza i tym samym wytwarza pole magnetyczne. Natężenie pola magnetycznego może się zmieniać. Dzieje się z tego powodu, że amplituda magnetyczna jest zmienna.

I właśnie zmienne pole magnetyczne produkuje w cewce indukcyjnej zmienny prąd elektryczny. Przechodzi on przez prostownik, gdzie jest przekształcany w prąd stały. Efektem jest to, że prąd stały ładuje baterię i zapewnia zasilanie. Właśnie tak działają ładowarki indukcyjne.

Jakie zalety mają ładowarki indukcyjne?

Jedną z największych zalet, którymi charakteryzują się ładowarki indukcyjne, jest to, że urządzenie przenośne – na przykład smartfona, można umieścić w pobliżu stacji ładującej.

Najczęściej działa to w ten sposób, że kładzie się po prostu telefon na kafelku znajdującym się na obudowie ładowarki indukcyjnej. Tym samym, bez konieczności podpinania żadnych kabli, czy nawiązywania kontaktu elektrycznego ze stacją dokującą, można w szybki sposób naładować akumulator smartfona.

Ładowarki bezprzewodowe – na co zwrócić uwagę?

Pomimo tego, że ładowarki indukcyjne są dostępne już od ponad dekady, po raz pierwszy wprowadził je Nexus w 2012 roku, to wydaje się, że dopiero od niedawna cieszą się dużą popularnością. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wybierania konkretnego produktu.

Dowiedz się, czy ładowarka indukcyjna jest obsługiwana przez smartfon

Pierwszą kwestią jest to, aby zwrócić uwagę, czy posiadany smartfon w ogóle może być ładowany za pośrednictwem ładowarek indukcyjnych. Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne? Można po prostu położyć go na takiej ładowarce. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to warto dowiedzieć się, czy jest wyposażony w cewkę QI. W momencie, kiedy w smartfonie znajduje się ten komponent, ładowarki indukcyjne będą mogły być zastosowane.

Jaka moc będzie potrzebna do naładowania telefonu?

Kolejnym aspektem jest sprawdzenie, jakiej mocy używa smartfon. Większość urządzeń obsługuje do 10 W szybkiego ładowania. Dlatego rozsądnie będzie poszukać ładowarki indukcyjnej właśnie o takiej specyfikacji technicznej.

Określ, jakie łącze powinna mieć ładowarka indukcyjna

W kontekście doboru ładowarki indukcyjnej trzeba też sprawdzić, za pośrednictwem jakiego łącza będzie mogła zostać zadokowana w gniazdku elektrycznym. Może to być, na przykład adapter ścienny, czy micro USB lub USB-C. Kluczowym aspektem jest świadomość, w jaki sposób ładowarka indukcyjna będzie podłączona do źródła energii.

Dlaczego warto przemyśleć wybór ładowarki indukcyjnej?

Jest to ważna sprawa, chociażby ze względu na kwestie praktyczne. Ładowarki indukcyjne – odpowiednio dobrane, będą pasować do estetyki domu, a także będą funkcjonalne.

Dostępne są modele, które mogą być umieszczone jako podkładka do ładowania, na przykład na biurku lub na półce. Jeszcze inne są dostępne w takim formacie, że można umieścić je pod kątem, dzięki czemu w trakcie ładowania wciąż widać wyświetlacz. Niekiedy ładowarki indukcyjne podnoszą funkcjonalność szafki nocnej – po ustawieniu alarmu w smartfonie, który znajduje się na podkładce, nie trzeba martwić się o to, że nie wstaniesz rano.

Ważną kwestią jest też dobór właściwego producenta. Dzięki temu ładowarki indukcyjne będą działać pewnie, a w razie ewentualnych problemów, bez żadnych utrudnień będzie można skontaktować się z dostawcą. Jedną z takich firm jest Hama. Z katalogiem produktów, w którym znajdują się ładowarki indukcyjne można się zapoznać na https://hamamobile.pl/ladowarki-indukcyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here